Sağlıklı Hayat Merkezi
25 Aralık 2020


İlgili resim
KARABÜK İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ
SAĞLIKLI HAYAT MERKEZİ

HAKKIMIZDA

Sağlıklı Hayat Merkezleri (SHM); sağlığa yönelik risklerden birey ve toplumu korumak, sağlıklı hayat tarzını teşvik etmek, birinci basamak sağlık hizmetlerini güçlendirmek ve bu hizmetlere ulaşımı kolaylaştırmak için kurulan çok amaçlı hizmet veren kuruluşlardır.

HİZMET VEREN BİRİMLERİMİZ

PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK HİZMETLERİ

ÇOCUK GELİŞİMİ UZMANI VE DANIŞMANLIK HİZMETLERİ

SOSYAL HİZMET UZMANI VE DANIŞMANLIK HİZMETLERİ

SİGARA BIRAKTIRMA POLİKLİNİĞİ

FİZYOTERAPİ HİZMETLERİ VE DANIŞMANLIK HİZMETLERİ

SAĞLIKLI BESLENME DANIŞMANLIĞI

KETEM HİZMETLERİ (Mamografi çekimi, HPV Taraması vs.)

KADIN VE ÜREME SAĞLIĞI HİZMETLERİ

KORUYUCU AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI HİZMETLERİ

BULAŞICI HASTALIKLAR VE TÜBERKÜLOZ BİRİMİ

YABANCI UYRUKLULAR POLİKLİNİĞİ

* BAY-BAYAN EGZERSİZ SALONU

* OKUL SAĞLIĞI HİZMETLERİ

* EVLİLİK ÖNCESİ DANIŞMANLIK HİZMETLERİ

* GEBE SINIFI

ÜCRETSİZ HİZMETLERİMİZ

PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK HİZMETLERİÇocuk ve yetişkinlerin bireysel gelişimlerine, yaşanan sorunlarla baş etme konusunda gerekli becerileri kazanmalarına yardımcı olmaktadır.

ÇOCUK GELİŞİMİ UZMANI VE DANIŞMANLIK HİZMETLERİ: Ailelere; çocuk gelişimi (0-18 yaş) ve eğitimi alanında bilgilendirme yapmak, çocukların davranışlarına odaklanmak ayrıca ergenlerin hayata hazırlanmalarında rehberlik ve danışmanlık yapmaktadır.

SOSYAL HİZMET UZMANI VE DANIŞMANLIK HİZMETLERİ: Toplum hayatına uyum sağlayamayan, yaşamını idame ettirmekte zorlanan kişilere destek olmak amacıyla ihtiyaç duyulan konularda eğitim ve danışmanlık hizmeti vermektedir.

SİGARA BIRAKTIRMA POLİKLİNİĞİ: Sigarayı bırakmak isteyen bireylere gerekli tahlil ve tetkikler yapıldıktan sonra uzman desteği sağlanmaktadır. Bireyler şahsen veya telefon ile randevu aldıktan sonra Biyokimya, Hemogram, Tiroit Fonksiyon Testleri, EKG, SFT(Solunum Fonksiyon Testi), Akciğer Grafisi tetkiklerini yaptırarak Sigara Bırakma Polikliniğimize başvurabilirler.

FİZYOTERAPİ HİZMETLERİ VE DANIŞMANLIK HİZMETLERİ:Sağlıklı bireyler, gebeler, gençler, kronik hastalığı olan (Diabet, Hipertansiyon, Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı, Mekanik bel ağrısı vb.) bireylerin, yaşlı bireylerin fiziksel aktivitelerini düzenlemek ve hareket kabiliyetlerini artırmak için egzersiz programlarını planlamaktadır.

SAĞLIKLI BESLENME DANIŞMANLIĞI HİZMETLERİ:Sağlıklı beslenme danışmanlığı ve obezite tanısı alan kişilere sağlıklı zayıflama ve fiziksel aktivite konularında bilgi, eğitim ve danışmanlık hizmetleri verilmektedir. Şahsen veya telefon ile başvurarak randevu aldıktan sonra Biyokimya tetkikleri, D vitamini, B12 vitamini, Demir,Tiroit Fonksiyon Testleri, Homa-IR(İnsülin direnci) testlerini Aile Hekimliğinizde yaptırabilir ve sonuçları ile diyetisyenimizden hizmet alabilirsiniz.

KETEM VE ÜREME SAĞLIĞI HİZMETLERİ:20-40 yaş arası ayda bir kendikendine meme muayenesi yapılmalıdır. 40-69 yaş arasında ise; ayda bir kendi kendine meme muayenesi yapılmalı, yılda bir doktora meme muayenesi için gidilmeli ve iki yılda bir mamografi çektirilmelidir. Kanser taraması için mamografi çekimi (40-69 yaş arası bayanlara), HPV taraması (smear testi 30-65 yaş arası bayanlara) yapılmaktadır. Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezlerinde (KETEM) ücretsiz olarak mamografi çekilmekte; ayrıca kendi kendine meme muayenesi eğitimleri ve bilgilendirme broşürleri de ücretsiz olarak verilmektedir.

Ayrıca aile planlaması hizmetleri ve evlilik öncesi danışmanlık hizmetleri de verilmektedir.

HALK VE HİZMET İÇİ EĞİTİMLER VERMEK: İhtiyaç duyulan konularda gerekli eğitimler planlanarak okullarda veya diğer kurumlarda toplu halk eğitimi ve hizmet içi eğitimler verilmektedir.

GEBELERE VE EMZİREN ANNELERE EĞİTİM HİZMETİ (GEBE SINIFI): Gebelik ve lohusalık sürecinde alanında uzman personellerimiz tarafından (Diyetisyen, Fizyoterapist, Diş Hekimi, Psikolog, Çocuk Gelişim Uzmanı ve Sosyal Hizmet Uzmanı, Ebe vs.) gebelik, lohusalık, yenidoğan bakımı, emzirme ve anne sütünün önemi ile ilgili eğitim verilmektedir.

OKUL SAĞLIĞI HİZMETLERİ:Öğrencilerimize aşılama, eğitim, işitme taramaları vs. yapılmaktadır.

KORUYUCU AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI HİZMETLERİ: Okullarda öğrencilerimize yılda iki kez diş muayenesi, florürlü vernik uygulaması ve diş bakımı ile ilgili eğitimler verilmektedir. Ayrıca kurumumuzda diş polikliniğimiz de mevcut olup ağız ve diş sağlığı ile ilgili polklinik hizmeti vermektedir.

YABANCI UYRUKLULAR POLİKLİNİĞİ

BULAŞICI HASTALIKLAR VE TÜBERKÜLOZ BİRİMİ

EVLİLİK ÖNCESİ DANIŞMANLIK HİZMETİ

BAY-BAYAN EGZERSİZ SALONU

***Hizmetlerimize ulaşabilmek için öncelikle lütfen bağlı olduğunuz Aile Hekiminize başvurunuz.
Hizmetlerimiz ile ilgili randevu almak ve daha ayrıntılı bilgi almak için şahsen veya telefon aracılığı ile başvurabilirsiniz.
       

SAĞLIKLI HAYAT MERKEZİ

ÇALIŞMA SAATLERİMİZ

HAFTA İÇİ : 08:30 -12:30 - 13:30 -17:30

İLETİŞİM BİLGİLERİ

 0 370 433 33 80  /  0 370 433 33 81

 0 370 433 33 82  /  0 370 433 31 26

DAHİLİ :  1158

ADRES

5000 Evler 75.Yıl Mahallesi 20.Cadde No:4

(KAT: -1 / -2)         78020    MERKEZ / KARABÜK

(5000 EVLER YENİ İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ BİNASI)

facebook.com/karabukism
www.karabukism.saglik.gov.tr


Sağlığınız Bizim İçin Değerlidir.


IMG-20190509-WA0002 - Kopya.jpg

IMG-20190509-WA0003 - Kopya.jpgETKİNLİKLERİMİZ VE HABER LİNKLERİMİZ

https://karabukism.saglik.gov.tr/TR,162945/saglikli-hayat-merkezi-ile-guclu-kadinlar-guclu-nesiller.html
https://karabukism.saglik.gov.tr/TR,60827/hijyen-egitimi.html