2018-2019 Eğitim-Öğretim Yılı Okul Aşı Çalışmalarımız
02 Ekim 2018

         Bağışıklama hizmetleri, aşıyla korunulabilir hastalıkların, buna bağlı sakatlık ve ölümlerin önlenmesi açısından çocuklara yönelik en önemli toplum sağlığı mücadeleleri arasında yer almaktadır.

         Bu kapsamda İlimiz de 2018-2019 Eğitim - Öğretim döneminde;

         İlköğretim 1. sınıfta öğrenim gören öğrencilere DaBT-İPA (difteri-boğmaca-tetanoz-çocuk felci /dörtlü karma) ve KKK (kızamık-kızamıkçık-kabakulak) aşıları,

Ortaokul 4.sınıfta (8.sınıf) öğrenim gören öğrencilere ise Td (erişkin tip difteri-tetanoz) aşısı uygulaması yapılacaktır.

Bu kapsamda İlimiz genelinde 2018-2019 Eğitim - Öğretim döneminde hizmet veren 61 İlkokulda, İlkokul 1. sınıfa giden 2788 öğrenciden 2346 ‘si MMR(Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak) aşısı ile aşılanmıştır. 442 öğrenci ise devamsızlık, red, vb nedenlerle aşılanamamıştır. Okulda devamsızlık nedeni ile aşılanamayan çocukların aşıları Aile Hekimleri aracılığı ile tamamlanacaktır.

Kasım ve Aralık Aylarında İlköğretim 1. Sınıf öğrencilerinin DaBT-İPA (difteri-boğmaca-tetanoz-çocuk felci /dörtlü karma) aşıları ve 8.sınıf öğrencilerinin Td (erişkin tip difteri-tetanoz) aşıları planlama yapılarak tamamlanacaktır.

  • bb.jpg
  • aaa.jpg