3-9 Kasım Organ ve Doku Bağışı Haftası
02 Kasım 2018

2018 Yılı İlk 10 Aylık Organ ve Doku Bağışı

Dünyada ve Ülkemizde 3-9 Kasım Organ ve Doku Bağışı Haftası olarak kutlanmaktadır. Ülkemizde organ yetmezliğine bağlı olarak, organ nakli bekleyen hasta sayısı her geçen gün artış göstermektedir. Ancak organ bağışı oranları düşük bir seviyede seyretmekte ve buna bağlı olarak tedavisi yalnızca organ bağışı ile mümkün olan hastalarımız, sağlıklarına kavuşamadan hayatlarını kaybedebilmektedirler. Bu nedenler dolayısıyla, organ yetmezliği yaşayan yurttaşlarımızın sağlıklarına kavuşabilmesi için organ bağışı oranları ve organ nakli sayılarının arttırılması Bakanlığımızın ana hedefleri arasındadır.

Türkiye organ nakli faaliyetleri için yeterli donanıma, deneyimli nakil ekiplerine ve nakil merkezlerine sahiptir. Aşılması gereken en önemli sorun kadavra bağış oranındaki yetersizliktir. Unutmamak gerekir ki, her bağış yeni bir hayattır. Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, organ naklinin caiz olduğunu bildirmiş ve organ bağışını, insanın insana yapabileceği en büyük yardım olarak tanımlanmıştır. Ülkemizde organ bağışları Sağlık Bakanlığı kontrolü ve denetiminde yapılmaktadır. 'Türkiye Organ ve Doku Nakli Bilgi Sistemi' vasıtasıyla organ dağıtımı en adaletli ve şeffaf biçimde yapılmaktadır. Ülkemizde organ olarak, böbrek, deri, karaciğer, kalp, akciğer, pankreas ve incebağırsak nakilleri; doku olarak kemik, kemik iliği, kornea ve kalp kapağı nakilleri yapılmaktadır. Organ bağışı yapmak isteyen vatandaşlar, İl Sağlık Müdürlükleri, hastaneler, organ nakli yapan merkezler ve aile hekimliklerine başvurabilir, detaylı bilgi alabilirler.

İlimizde konunun önemine binaen; Müdürlüğümüz ve İl Milli Eğitim Müdürlüğünce organ ve doku bağışı hakkında Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı kamu ve özel eğitim birimlerinin tamamında öğrencilere ve çalışan personellere yönelik eğitim ve bilgilendirmeler yapılarak afiş, el broşürü, balon dağıtımı yapılmıştır.

Müdürlüğümüz ve İl Müftülüğünce din görevlilerine yönelik organ ve doku bağışının dinen sakıncasının bulunmadığına dair seminerler düzenlenmiş konu ile ilgili Diyanet İşleri Başkanlığının yayınlamış olduğu fetva ve video gösterileri gösterilmiş, eğitim ve bilgilendirmeler yapılarak afiş, el broşürü dağıtımı yapılmıştır.

Karabük Üniversitesi yerleşkesi içinde ve İlçelerde bulunan Meslek Yüksek Okullarının tamamında stand çalışmaları yapılarak eğitim gören öğrencilere ve personele yönelik organ ve doku bağışı hakkında video gösterileri izletilmiş, eğitim ve bilgilendirmeler yapılarak afiş, el broşürü dağıtımı yapılmış, organ ve doku bağışı yapmak isteyenlere “Organ ve Doku Bağış Kartı” düzenlenmiştir.

Müdürlüğümüzce vatandaşlarımızın yoğun yaşadığı çarşı ve pazarlarda stand çalışmalarında eğitim ve bilgilendirmeler yapılarak afiş, el broşürü dağıtımı yapılmış, organ ve doku bağışı yapmak isteyenlere “Organ ve Doku Bağış Kartı” düzenlenmiştir.

2018 Yılı İlk 10 Aylık Organ ve Doku Bağışı Stand çalışmaları

 

2018 Yılı İlk 10 Aylık Organ ve Doku Bağışcı Sayısı

 

Organ ve Doku Bağışcı Sayısı Genel Toplam Sayı

 

Bağışlanan Organ Sayısı Toplam

 

101

 

488

 

2.327

 

35.453

 

Karabük organ ve doku bağışında tüm iller arasında 29. sıradadır. Bu, nüfusa oranla değerlendirildiğinde ilimiz için gurur verici bir tablodur. Bundan sonra da ilimizde bu duyarlılığın artarak devam etmesi için çalışmalarımızı sürdüreceğiz.