Yenidoğan Canlandırma Programı (NRP) Eğitimi Başladı
11 Haziran 2019

İlimizde 2015 yılı Mart ayında düzenlenen NRP eğitiminde 36 sağlık personeli, 2018 yılı Haziran ayında düzenlenen eğitimde ise 49 sağlık personeli sertifika almıştı. Bu yıl 11-13 Haziran 2019 tarihleri arasında planladığımız bu eğitim programına ise 50 sağlık personelimiz katılmaktadır. (11 hekim, 33 ebe ve hemşire, 1 ATT, 2 Paramedik ve 3 sağlık teknikeri).
Safranbolu Hilton Garden Inn Otelde başlayan eğitim programı açılışında İl Sağlık Müdürümüz Dr. Ahmet SARI şunları dile getirdi ; ‘’ Yenidoğan Canlandırma Programı (NRP) 1998 yılından bu yana ülke genelinde doğumda bebeğe eli değen tüm sağlık çalışanlarını hedef alan ve başarıyla yürütülen bir hizmet içi eğitim programıdır. Temel resusitasyon uygulamalarının yerleştirilmesi için bu konuda standart uygulama yapacak, eğitim almış sağlık personelinin yetiştirilmesiyle önlenebilir ölüm nedenlerinden olan asfiksiye bağlı mortalite ve morbiditede gelişmiş ülke değerlerine ulaşılması hedeflenmektedir.
Yurt çapında doğum eyleminde görev alan tüm sağlık personelinin standart bir neonatal resüsitasyon eğitimi alması ve bu bilgi, becerileri belirli aralıklarla yenilemesi, eğitim yapılan illerde gerçekleştirilen hastane ziyaretleri ile doğumhane koşullarının yerinde görülerek saptanan sorunlar için kuruma özel çözümlerin kurum yetkilileri ile birlikte üretilmesi ve çalışma koşullarının verilen eğitimle paralel duruma getirilmesi, tüm bu çalışmalar neticesinde Türkiye' nin her köşesinde doğan çocuklara gerektiğinde aynı nitelikte resüsitasyon yapılmasının sağlanması amaçlanmaktadır.
NRP Türkiye uygulamasında kullanılan kurs kitabı, Amerikan Pediatri Akademisi/Amerikan Kalp Birliği kurs kitabının Türkçe çevirisidir. AAP/AHA’ nın 2001 ve 2007, 2012 ve 2017 yıllarında güncelleme gerçekleştirmesi sonucu Ülkemizde kullanılmakta olan NRP Uygulayıcı kitabı da aynı yıllarda güncellenmiştir. Materyal güncellemesini takiben eğitimcilerin güncellemeleri tamamlanmıştır. Teorik konuların yanı sıra uygulamalarda da AAP standartlarına uyulmaktadır. Ancak yerel özellikler uygulamalarda dikkate alınmaktadır.
Program kapsamında yalnızca Türkiye ile sınırlı kalmayıp, tüm Dünyadaki yenidoğan ölümlerinin önlenmesine de katkı sağlamak amacıyla farklı ülkelerde de eğitici ve uygulayıcı eğitimleri verilmektedir. ‘’ dedi. Konuşmanın sonunda İl Sağlık Müdürümüz Dr. Ahmet SARI tüm katılımcılara ve eğitmenlere teşekkür ederek, başarılar diledi.

İLGİLİ GÖRSELLER İÇİN TIKLAYINIZ