Beyaz Bayrak ve Beslenme Dostu Okul Projesi.
11 Haziran 2019

Karabük 100. Yıl Kültür Merkezinde gerçekleşen program yoğun ilgi ve katılımla gerçekleşti.Program da konuşma yapan İl Sağlık Müdürümüz Dr. Ahmet SARI şunları dile getirdi; ''Sn. Valim, Değerli Protokol, Okullarımızın Kıymetli Yöneticileri ve Öğretmenleri, Değerli misafirlerimiz,
Beyaz Bayrak ve Beslenme Dostu Okul Projeleri kapsamında İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile birlikte düzenlemiş olduğumuz sertifika törenimize hepiniz hoş geldiniz. Sözlerimin başında Beyaz Bayrak ve Beslenme Dostu Okul Projeleri hakkında kısaca bilgi vermek istiyorum.
Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarının temizlik ve hijyen konusunda teşvik edilmesi, okul sağlığının daha iyi düzeye çıkarılması, yaşam kalitesinin yükseltilmesi ve yeterli eğitim almış sağlıklı nesiller yetiştirilmesi amacıyla 03.08.2006 tarihinde Sağlık Bakanlığı ile Mili Eğitim Bakanlığı arasında “Beyaz Bayrak İşbirliği Protokolü” imzalanmış olup, süresi dolan protokol 10.11.2010 ve 05.06.2015 tarihlerinde yeniden imzalanarak uygulamaya devam edilmiştir.
Müracaat eden okullar protokol kapsamında belirlenen kriterlere göre denetlenmekte, denetlenen okullardan, 100 puan üzerinden 90 ve üzeri puan alan okullara, üç yıl için geçerli olan ve okul sağlığını ve temizliğini simgeleyen “Sertifika”, “Beyaz Bayrak” ve “Pirinç Levha” verilmektedir.
Projenin başlangıcı olan 2006 yılından bu yana (2019 yılı da dahil) ilimizde 179 okulumuz “Beyaz Bayrak ve Sertifika” almak için başvuruda bulunmuş, 161 okulumuz başarılı bulunarak “Beyaz Bayrak ve Sertifika” ile ödüllendirilmişlerdir. İlimizde okullarımızın %80’i bu hedefe ulaşmış durumdadır. Özellikle 2018-2019 eğitim öğretim döneminde bu proje ciddi bir ivme kazanmış ve toplam 72 okulumuz bu yıl başvuruda bulunmuştur. İlk dönem 39 okulumuz ve 2. dönem 27 okulumuz olmak üzere toplam 66 okulumuz 3 yıl geçerli olacak “Sertifika”yı ve gururla taşıyacakları “Beyaz Bayrak”ı almaya hak kazanmışlardır. Bu sayede ilimiz Türkiye genelinde Beyaz Bayrak Projesi uygulamasında tüm iller arasında 5. Sırayı alarak büyük bir başarıya imza atmıştır.
Beyaz Bayrak Projesinin ardından bu projenin devamı niteliğinde, birbirini güçlü şekilde destekleyen ve tamamlayan yeni bir proje daha hayata geçirilmiştir. Millî Eğitim Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı arasında 21.01.2010 tarihinde imzalanan protokol ile Beslenme Dostu Okullar Programı ülkemizde başlatılmıştır.
Resmî Gazete’de Başbakanlık Genelgesi olarak yayımlanan Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı'nın "Okullarda Obezite ile Mücadelede Yeterli ve Dengeli Beslenme ve Düzenli Fiziksel Aktivite Alışkanlığının Kazandırılması" başlığı kapsamında, “Beslenme Dostu Okul Projesi” uygulamaya konulmuştur. Projenin amacı okullarda sağlıklı beslenme ve hareketli yaşam konularında duyarlılığın arttırılması ve bu konuda yapılan iyi uygulamaların desteklenmesi ile okul sağlığının daha iyi düzeylere çıkarılmasıdır. 
Beslenme Dostu Okullar Programı Millî Eğitim Bakanlığı’na bağlı resmi ve özel; okul öncesi (anaokulu), ilkokul, ortaokul ve liseler ile meslekî eğitim merkezleri, özel eğitim uygulama ve iş eğitim merkezlerini kapsamaktadır. 
Okul ya da kurumun programa başvurabilmesi için “Beyaz Bayrak” sertifikası sahibi olması gerekmektedir. “Yönetim Faaliyetleri”, “Eğitim Faaliyetleri ve Farkındalığı Arttırma”, “Okul Sağlığı Hizmetleri”, “Destekleyici Okul Çevresi Oluşturma ve Fiziki Koşullar” başlıkları kapsamında yapılan denetim sonucunda en az 75 puan alan okul Beslenme Dostu Okul olmaya hak kazanır. 
İlimizde 2017-2018 eğitim öğretim yılında Beyaz Bayrak sertifikasına sahip okullarımızdan 13’ü Beslenme Dostu Okul Sertifikası almıştır. 2018-2019 eğitim öğretim yılında ise 107 okulumuz başvuruda bulunmuş ve bunlardan 60 tanesi Beslenme Dostu Okul Sertifikası almaya hak kazanmıştır. Böylece İlimizdeki Beyaz Bayrak sahibi 161 okuldan 73’ü aynı zamanda Beslenme Dostu Okul ünvanına sahip olmuştur.
İlimizdeki Beyaz Bayrak sahibi okulların ve Beslenme Dostu Okulların sayısının artmasında emeği geçen ve bizlere destek olan başta Sn. Valimiz Fuat Gürel olmak üzere İl Milli Eğitim Müdürümüz Sn. Mehmet Fatih Vargeloğlu’na ve bizimle birlikte özveriyle çalışan ve iyi bir ekip çalışması yürüten Sn. Oktay Köse’ye, Sn. Sevda Müsellimoğlu’na, tüm okul idarecilerimize ve öğretmenlerimize İl sağlık Müdürlüğü olarak şükranlarımızı sunarız.'' dedi.Belge töreninin ardından program öğrencilerin hazırladığı Osmanlı şerbetleri ikramı ile sona erdi.

İLGİLİ GÖRSELLER İÇİN TIKLAYINIZ