''Bilinçli İlaç Kullan Sağlığına Sahip Çık'' Projesi Kapanış Konseri
24 Eylül 2019

                 Valiliğimiz İl Yazı İşleri Müdürlüğüne bağlı AB ve Dış İlişkiler Koordinasyon Merkezi ile İl Sağlık Müdürlüğümüz tarafından ortaklaşa hazırlanan ve Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı tarafından “2019 Yılı Teknik Destek Programı” kapsamına alınarak destek verilen  ''Bilinçli İlaç Kullan Sağlığına Sahip Çık'' isimli projemiz 02.09.2019-13.09.2019 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Projenin kapanış programı ise 20.09.2019 tarihinde İl Kültür Merkezinde Karabük Türk Müziği Topluluğu Derneği Türk Halk Müziği Korosunun verdiği konserle taçlandırıldı.

            “Kişilerin klinik bulgularına ve bireysel özelliklerine göre uygun ilacı, uygun süre ve dozda, en uygun maliyetle ve kolayca sağlayabilmeleri” olarak tanımlanan akılcı ilaç kullanımı, Bakanlığımızın ve DSÖ’nün en çok önem verdiği sağlık politikalarından biridir. Bu proje ile insanlığın ve hatta tüm canlıların en önemli sağlık problemlerinden biri haline gelen yanlış, gereksiz ve hatalı ilaç kullanımlarının önüne geçebilmek ve toplumda farkındalık oluşturabilmek için gayret gösterildi. Projemiz kapsamında eğitim verilecek kişi sayısı her ne kadar başlangıçta 100 kişi olarak belirlenmiş olsa da, İl Sağlık Müdürlüğümüze bağlı birimlerde çalışan personellerimiz ( uzman hekimler, diş hekimleri, aile hekimleri, aile sağlığı elemanları, eczacı, hemşire, ebe ve diğer sağlık personelleri) ile İlimizde faaliyet gösteren eczacılar başta olmak üzere  toplam 324 kişiye eğitim verildi. Ayrıca hemşire ve ebe personellerimizden oluşan toplam 23 kişilik ekibe eğitici eğitimi ve danışmanlık hizmeti sağlandı.

            Bundan sonraki süreçte de projemiz kapsamında 1 yıllık süre içerisinde kamu kurumları ve tüm eğitim kurumları dahil olmak üzere 10.000 vatandaşımıza ulaşarak akıllı ilaç kullanımı konusunda bilgilendirme yapmayı hedefliyoruz. Ayrıca sadece Müdürlüğümüze bağlı sağlık tesislerimizde akılcı ilaç kullanımı hususunda göstereceğimiz hassasiyetle ilaç kullanımında %5 oranında azalma ile birlikte yaklaşık 650.000 liralık tasarruf sağlamayı ve ülke ekonomisine katkı sunmayı hedefliyoruz.

            Bu vesileyle projemizin hazırlanmasında ve gerçekleştirilmesinde bizlerden desteklerini esirgemeyen Sn.Valimiz Fuat Gürel’e, Değerli Milletvekillerimize, BAKKA’nın kıymetli yöneticilerine, Valiliğimiz Yazı İşleri Müdürlüğüne, 26.Bölge Eczacı Odası Temsilciliğine, projenin başından sonuna kadar canla başla çalışan değerli hocamız Doç.Dr. Namık Bilici’ye, kıymetli mesai arkadaşlarımıza, verdikleri konserle bizleri mutlu eden Karabük Türk Müziği Topluluğu Derneği Türk Halk Müziği korosundaki tüm sanat aşıklarına ve katılımlarıyla bizleri onurlandıran tüm dostlarımıza şükranlarımızı sunuyoruz.

GÖRSELLER İÇİN TIKLAYINIZ