**TSM / SHM / KETEM VE ASM’LERLE KANSERE HAYIR**
24 Ocak 2020

RAHiM AĞZI KANSERi iLE MüCADELE KAPSAMINDA KETEM’DEN SAĞLIK PERSONELLERiMiZE UYGULAMALI KANSER TARAMA EĞiTiMi !!!

   Rahim ağzı kanseri; dünyada kadınlarda meme kanseri ve kalın bağırsak kanserinden   sonra    dördüncü sıklıkta görülürken,ülkemizde ise dokuzuncu sıradadır.Rahim ağzı kanserinin nedeni tamamen aydınlatılmış bir kanser olup erken teşhisle önlenebilir bir hastalıktır. Günümüzde HPV’nin en çok kanser yapan tiplerine karşı geliştirilen ve koruyuculuğu yüksek olan aşılar mevcuttur.Dünya Sağlık Örgütü, rahim ağzı kanserine karşı 9-14 yaşlarındaki kız çocuklara aşı yapılmasını önermektedir.

Rahim ağzı kanserinden korunma yolları: 30 yaşından itibaren kanser tarama testlerini düzenli bir şekilde yaptırmak,güvenli cinsel ilişki konusunda eğitim,cinsel aktivite sırasında prezervatif (kondom) kullanmak,sigara kullanmamak,sebze ve meyvelerden zengin sağlıklı beslenmektir.

Rahim ağzı Kanseri Neden Önemli?.Rahim ağzı kanseri erken teşhis edildiğinde %100 tedavi edilebilen ve önlenebilen bir hastalıktır .Rahim ağzı kanseri düzenli muayene ve kanser tarama programları ile kontrol altına alınarak önlenebilir.

     İl Sağlık Müdürlüğümüze bağlı Merkez TSM / SHM toplantı salonunda TSM Başkanı Uzm. Dr. Pınar KALEM başkanlığında KETEM tarafından düzenlenen TSM ve SHM’de çalışan doktor,ebe ve hemşirelere yönelik düzenlenen hizmet içi eğitimde Ebe Sevilay KARAÖZ tarafından rahim ağzı kanseri ve kanser taramasının nasıl yapıldığı uygulamalı olarak anlatılmış olup eğitim bitiminde tüm personele kanser taraması uygulamalı olarak yaptırılmıştır.Ayrıca Karabük merkezde bulunan Aile Sağlığı Merkezinde görev yapan sağlık personellerimize Merkez TSM-KETEM biriminde çalışan sağlık personellerimiz tarafından 1’er hafta ASM’lere gidilerek yerinde hem teorik hemde uygulamalı olarak kanser taraması eğitimi verilmiştir.İlimizde Rahim ağzı kanseri taramaları ÜCRETSİZ olarak Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezlerinde (KETEM),  Aile Sağlığı Merkezlerinde (ASM), Toplum Sağlığı Merkezlerinde (TSM) ve Sağlıklı Hayat Merkezlerinde  (SHM) yapılmaktadır.

   30-65 yaşarası tüm bayanları Rahim ağzı kanseri için HPV Taraması, Smear Testi yaptırmak için mutlaka KETEMebekleriz…

DİĞER FOTOLARI GÖRÜNTÜLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ