Trafik Haftası ve Yaşama Yol Ver İşbirliği
18 Mayıs 2017

Sağlık hizmetlerinin ulaşılabilirliğinin ve kalitesinin arttırılmasına yönelik çalışmalar kapsamında acil sağlık hizmetlerinin sunumunda “112 Acil çağrı hattının gereksiz aranmasının önlenmesi ve trafikte ambulansın geçiş önceliğine özen gösterilmesi” konularında toplumsal farkındalığın arttırılması amacıyla Türkiye genelinde olduğu gibi ilimizde de medya kampanyası devam etmektedir. Mayıs ayının ilk haftası “Karayolu Güvenliği ve Trafik Haftası” olması sebebiyle kampanyamızın hedeflerinden olan “trafikte seyreden ambulansın geçiş önceliğine özen gösterilmesi” konusunun ayrıca işlenmesi adına Milli Eğitim Müdürlüğü ve İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Şubesi ile ortak etkinlik yapmaktayız.

       112 acil yardım hattının hayati tehlike durumu olmayanlar tarafından meşgul edilmesi nedeniyle, gerçek acil sağlık yardımına ihtiyacı olan hasta ve vakalara ulaşmada maalesef geç kalınabilmektedir. 2016 yılında ilimiz 112 acil yardım hattımıza 190.897 çağrı düşmüş ve bunlardan 31.596 çağrıya acil vaka çıkışı yapılmıştır. 2015 yılında 228.315 çağrının %91’inin  gereksiz veya asılsız olduğu belirlenmiş iken, 2016 yılında yapılan toplam 190.897 çağrının %83’ünün  gereksiz veya asılsız olduğu tespit edilmiştir. Tüm bu verilerden yola çıktığımızda açıkça görülmektedir ki, asılsız ve gereksiz çağrı oranımız bir yıl içinde % 91 ‘den % 83’lere gerilemiş ve Bakanlığımızca 2015 yılında başlatılan, Müdürlüğümüzce ilimizde okul eğitimleri, kamu spotları, stantlar, afiş ve broşürler vb. etkinlikler ile yürütülen ”YAŞAMA YOL VER!” medya kampanyası olumlu sonuçlar almamızı sağlamıştır. 2015 yılında 58 okulumuz, 2016 yılında da 41 okulumuz ziyaret edilmiş ve toplam 7047 öğrencimize 112 bilinci kazandırılmaya çalışılmıştır. 2017 yılında da il genelinde 60 okula ulaşmayı planlıyoruz. Yılbaşından bu yana 12 okulumuzda etkinlik gerçekleştirdik ve hedefimize ulaşmak için yoğun bir gayret sarf ediyoruz.
 

       112 hepimizin bildiği gibi hayat kurtarıyor. Hayat kurtarırken de dakikalar hatta saniyelerin dahi önemli olduğunu unutmamamız gerekiyor. Vakalara zamanında ulaşmamızı engelleyen en önemli faktörlerden biri de maalesef trafikte yanlış sürücü tutumları ve davranışları olmaktadır. Özellikle trafiğin yoğun olduğu durumlarda ambulanslarımızın tepe lambaları yanar konumda olduğu zaman tüm sürücülerin önceliği mutlaka ambulansa yol vermek olmalıdır. Unutulmamalıdır ki bir insanın hayatını kurtarmak tüm insanlığı kurtarmakla eş değerdir.

          Yürüttüğümüz bu çalışmada bizlerden desteklerini esirgemeyen başta Sn. Valimiz olmak üzere, tüm paydaş kurum ve kuruluşlara şükranlarımızı sunuyorum.