Sağlıklı Hayat Merkezi Madde Bağımlılığı Ve Şiddeti Önlüyor!
04 Mart 2020

Çocuk ve gençlerde madde bağımlılığı; ülkemizde ve dünyada yeni görülen bir sorun değildir. Bağımlılıkların sebebi sanayileşme, modernleşme ve kentleşmenin dayattığı algılardır.
Bu algılar kişileri, her zaman beklenen sonucu vermemiş ya da istenen sonucu verse de beraberinde bireyi yalnızlaştırmıştır. 

Çocuk ve gençlerde madde bağımlılığında baş etmek zorunda kaldığı problemlerin sayısı artarken, baş etme becerilerini azaltan ve bu durumda çözümü sağlıklı olmayan maddeyle destek ve denge sağlamaya çalışan bireylerin oluşumuna neden olmuştur.
Çocuk ve gençlerde madde bağımlılığı, yaşlılığa kadar uzanan geniş bir yelpaze içerisindedir.

Madde kullanımı başlangıçta sorunlar nedeniyle ortaya çıkan iç sıkıntı ve kaygıyı azaltmak için kullanılır. Fakat çok kısa bir süre sonra kendi başına diğer tüm sorunların toplamından daha önemli olmaya başlar. Bu bağlamda çocuk ve ergenlerde madde kullanımının engellenmesi, zararları hakkında gençlerimizin bilinçlenmesi amacıyla Sağlıklı Hayat Merkezimizden Çocuk Gelişim Uzmanı Şeyda ERGÜN ile Sosyal Hizmet Uzmanı Gülşah SABAH tarafından 27/02/2020 tarihinde Karabük 75.Yıl Anadolu Lisesi son sınıf öğrencilerine “Madde Bağımlılığı ve Zararlı Alışkanlıkların Önlenmesi” konulu eğitim verilmiştir.

Ayrıca son dönemlerde ülkemizde şiddet olaylarının da artmasına yönelik gençlerimizin bilinçlenmesi amacıyla karşılaştıkları herhangi bir sorunda ulaşılabilecekleri ve hizmet alabilecekleri kurumlar ve hizmetler hakkında öğrencilerimize “Kadına Yönelik Şiddeti Önleme” konulu eğitim Sosyal Hizmet Uzmanı Gülşah SABAH tarafından verilmiştir. Eğitim sonunda tüm okul personeli, öğretmenleri ve eğitime katılan öğrencilerimize Sağlıklı Hayat Merkezimiz anlatılmış, tanıtılmış ve söz konusu tanıtım broşürlerle desteklenmiştir.