İlimizde Tüketime Sunulan İçme Kullanma Suları ile Ambalajlı Suların Denetimleri Ekiplerimiz tarafından yapılmaya devam ediyor...
07 Nisan 2020

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, COVID-19‘a neden olan Korona virüsünün içme ve kullanma suyu şebekelerinde bulunduğuna dair bir kanıt bulunmamakta ve bu virüs içme ve kullanma sularının rutin dezenfeksiyonu ile inaktive edilebilmektedir.

İçinde bulunduğumuz süreçte halk sağlığının korunmasında en önemli çalışmalardan biri, içme kullanma sularının güvenli ve sağlıklı bir şekilde tüketicilere ulaştırılmasıdır.

Bu itibarla 17.02.2005 tarihli ve 25730 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelik ile 01.12.2004 tarihli ve 25730 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Doğal Mineralli Sular Hakkında Yönetmelik kapsamında;

İlimiz genelinde yerel idarelerce tüketime sunulan içme-kullanma sularına yönelik izleme ve numune alımı çalışmalarının aralıksız sürdürülmekte, içme kullanma sularında klorlamanın etkin ve verimli olarak yapılmasının sağlanmaktadır.

Ayrıca İlimiz genelinde satışa sunulan ambalajlı sulara yönelik işletmelerden rutin numune alımı yapılmakta ve piyasa gözetim ve denetim çalışmaları aralıksız sürdürülmektedir. 

DİĞER GÖRSELLER İÇİN TIKLAYINIZ