31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü
31 Mayıs 2018

Tütün kullanımı, tüm dünyada çok yaygın bir bağımlılık türüdür. Tütün ve dumanında bulunan maddeler insan sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Tütün ve tütün ürünlerinin kullanımı, sebep olduğu olumsuz etkilerinden dolayı dünyanın ve ülkemizin en önemli halk sağlığı sorunlarından biridir.

Tütün tüketimi, dünya genelinde ölüme neden olan risk faktörleri sıralamasında ilk sıralarda yer almaktadır. Tütün kullanımı ölüme neden olan en önemli risk faktörlerinden birisi olmakla beraber önlenebilir bir ölüm nedenidir. Tütün kullanımına son verildiği takdirde, tütün kullanımının beraberinde getireceği riskler de ortadan kalkacaktır.

Tütün dünyada her yıl beş milyonun üzerinde insanın ölümüne yol açmaktadır. Bu rakam trafik kazalarından, AİDS’den, veremden ve sıtmadan ölenlerin toplamından fazladır. Tütün kullananların yarısından fazlası, tütünün yol açtığı akciğer, kalp, beyin hastalıkları başta olmak üzere tütünle ilişkili hastalıklardan kaybedilmektedir.

Sadece tütün kullanmak değil, dumanına maruz kalmak bile bu hastalıkların oluşmasına sebep olabilmektedir. Özellikle çocuklar, çevresel tütün dumanına maruz kaldığında erişkinlere göre daha ciddi sağlık riskleri ile karşı karşıya kalmaktadır.

Ülkemizde tüm dünyanın örnek aldığı nitelikte etkin ve başarılı tütün kontrol programları uygulanmaktadır. Bu kapsamda uygulamaya konulan “Dumansız Hava Sahası Denetim Sistemi” ile tütün kullanımı ile ilgili ihlaller daha hızlı ve daha etkin bir şekilde değerlendirilmektedir.

İlimizde de dumansız hava sahası denetim sistemi çerçevesinde denetimler yoğun bir şekilde devam etmektedir. Bildiğiniz gibi, kapalı alanlarda tütün ve tütün ürünlerinin kullanımı yasaklanmıştır. İçinde bulunduğumuz yaz aylarında işletmelerin açık alanlarında tütün ve tütün ürünleri kullanılabildiğinden bu konuyla ilgili önemli bir sorun yaşanmamaktadır. Ancak, ihlal halinde uygulanacak olan ceza tutarlarının oldukça yüksek olması sebebi ile işletmelerimizin sonbahar ve kış mevsiminde sorun yaşamamaları için ilgili mevzuatı doğrultusunda gerekli olan düzenlemeleri bir an önce yapmaları gerekmektedir.   Dumansız hava sahası denetim sisteminde ihbar ve şikâyetler nöbetçi denetim ekiplerimiz tarafından anında değerlendirilmekte ve ihlalin tespiti halinde yasal cezai işlem yapılmaktadır.

Tütün ve tütün ürünlerinin zararları hakkında toplumun bilgilendirilmesi ve konuyla ilgili toplumsal farkındalığın artırması amacı ile her yıl 31 Mayıs tüm dünyada “Dünya Tütünsüz Günü” olarak kutlanmaktadır.

Sigara içenler için bu gün bir dönüm noktası olabilir. Gelin, torunlarınıza sizi görmeleri için bir şans verin.  31 Mayıs Dünya Tütünsüz Gününde sigarayı bırakın ve hayata daha uzun bakın…

SİGARA BIRAKMA POLİKLİNİKLERİ: Karabük Eğitim Araştırma Hastanesi-Safranbolu Devlet Hastanesi-Eskipazar İlçe Entegre Hastanesi

KARABÜK İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ