Yenidoğan Canlandırma Programı Eğitimi Yapıldı
21 Haziran 2018

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de asfiksi temel bir neonatal sorun olmayı sürdürmekte ve özel bir neonatal deneyimi olmayan kurumlarda da neonatal resüsitasyon gereksinimi doğabilmektedir. Asfiksili ( boğulma , nefessiz kalma )  bir bebeğe yaşamın ilk birkaç dakikasında yapılan girişimlerin sonuçları, yaşamın niteliğini doğrudan etkileyerek tüm bir yaşam boyunca sürecek sonuçlar doğurur. Her yenidoğanın, yeterli bir resüsitasyona hakkı vardır. Bu ise; doğum odasında uygun gereçlerin her an hazır olmasıyla birlikte burada çalışan sağlık personelinin yenidoğan resüsitasyonunda becerili olmalarını ve bir ekip olarak uyumlu çalışabilmelerini gerektirir.

Bu nedenle asfiksiye bağlı ölümlerin ve sekellerin önlenmesi amacıyla 1998 yılından bu yana Yenidoğan Canlandırma Programı (NRP) yürütülmektedir. Program kapsamında yurt çapında doğum salonunda çalışan ve yenidoğana yönelik girişimde bulunan tüm sağlık çalışanlarının standart bir canlandırma uygulayabilmesi için gerekli bilgi ve becerilerle donatılması amacıyla İlimizde 19- 21 Haziran 2018 tarihleri arasında Hilton Garden Inn Safranbolu Otelde gerçekleştirildi.

Yenidoğan Canlandırma Uygulayıcı Eğitimine Karabük Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve İl Ambulans Servisi Komuta Kontrol Merkezinden olmak üzere 49 ( 9 hekim, 11 ebe, 7 hemşire, 13 acil tıp teknisyeni, 6 paramedik, 2 sağlık teknikeri, 1 sağlık memuru) sağlık personeli eğitimini başarıyla tamamlayarak sertifikalarını almıştır.

NRP EĞİTİMCİLERİ;        

Hatice AYDIN,

Ufuk BAYRAKTAR,          

Erkan HAYDAROĞLU,

Nurcan MERCAN,   

Süleyman ERTEN,    

Mert ÇALIŞIR,

Venhar ALBAYRAK,         

Müge ÖZKILIÇ,      

Hamire KARADAĞ’a

Sağlık çalışanlarımızın yenidoğan canlandırma uygulayabilmesi için gerekli bilgi ve becerilerle donatılması, bebeklerin asfiksiden ( boğulma , nefessiz kalma ) ölümlerinin ya da sakat kalmalarının önüne geçilmesine katkılarından dolayı, Karabük İl Sağlık Müdürlüğü olarak TEŞEKKÜR ederiz.

GÖRSELLER İÇİN TIKLAYINIZ