Mantar Zehirlenmelerine Karşı Dikkat!
25 Ekim 2018

MANTAR ZEHİRLENMELERİNE KARŞI DİKKAT!

            Sonbaharda yağışların artması ile birlikte doğada yetişen mantarların üremesinde ve Karadeniz Bölgesi başta olmak üzere yurt genelinde tüketimin artmasına bağlı zehirlenme vakalarında artış gözlemlenmektedir. İlimizde ise 01.09.2018 tarihinden bu yana toplam 6 adet mantar zehirlenmesi vakası yaşanmış olup tedavileri başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiştir.

  

            Mantar zehirlenmeleri, özellikle yağışların bol olduğu mevsimlerde görülmektedir. Doğal ortamlarda yetişen ve yapısında zehir bulunan mantarların taze, kurutulmuş veya konserve şeklinde çiğ veya pişirilmiş olarak yenmesi neticesinde ölümle sonuçlanabilen ciddi zehirlenmeler görülebilmektedir. Ülkemizde doğal ortamlarda zehirli mantarların yetiştiği ve halkımızın da bu mantarlara çokça rağbet ettiği bilinmektedir.

            Zehirlenme belirtileri mantarda bulunan zehirin niteliğine göre mantarın yenmesini takiben 2 ile 6 saat içinde ortaya çıkabilmektedir.

            Mantarlarda bulunan zehirin özelliğine göre ortaya çıkan belirtiler çeşitlilik gösterebilmektedir. Mantarın yenmesini takiben 2 saat içinde sersemlik, uyku hali, tansiyon düşüklüğü, bulanık görme, yüz ve boyunda kızarma, ağızda metal tat duyusu, bulantı, kusma, terleme; bazı türlerin yenmesinden 6 saat sonra ise bulantı, kusma, ishal, ateş, çarpıntı, karın ağrısı, karaciğer/ böbrek fonksiyon bozuklukları ile ölümle sonuçlanan zehirlenme belirtileri görülebilmektedir.

            Vatandaşlarımızın doğada yetişen, özellikle türü bilinmeyen  mantarları kesinlikle tüketmemeleri ancak tüketilmesi sonucunda bu belirtilerin görülmesi hâlinde mantarı tüketen kişilerin derhal en yakın sağlık kuruluşuna başvurmaları gerekmektedir.

            İhtiyaç halinde mantar zehirlenmelerinde kullanılan panzehir, Ulusal Zehir Danışma Merkezi tarafından kullanılmak üzere hazır bulundurulmaktadır.

            Ayrıca Ulusal Zehir Danışma Merkezi,  zehirlenme konusunda 7/24 kesintisiz hizmet sunmaktadır. İhtiyaç duyulması halinde 114 numaralı Ulusal Zehir Danışma Merkezi aranarak bilgi alınabilmektedir.